SMCJ100ATR - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:SMCJ100ATR
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:TVS DIODE 100V 162V SMC
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)