SMBJ33CATR - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:SMBJ33CATR
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:TVS DIODE 33V 53.3V SMB
TypeDescription
SeriesSMBJ
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.2A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)