SMBJ180ATR - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:SMBJ180ATR
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:TVS DIODE 180V 292V SMB
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
Voltage - Breakdown (Min)201V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp292V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.1A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)