SMBJ36ATR - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:SMBJ36ATR
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:TVS DIODE 36V 58.1V SMB
TypeDescription
SeriesSMBJ
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)