SMAJ22ATR - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:SMAJ22ATR
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:TVS DIODE 22V 35.5V SMA
TypeDescription
SeriesSMAJ
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11.2A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)