1.5KE91ATR - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:1.5KE91ATR
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:TVS DIODE 77.8V 125V DO201AD
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)77.8V
Voltage - Breakdown (Min)86.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)