3.0SMI26ATR - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:3.0SMI26ATR
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:DIODE TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESS
TypeDescription
Series3.0SMI
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)71.3A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)