SMBJ8.5CA-E3/5B - Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Manufacturer Part Number:SMBJ8.5CA-E3/5B
Manufacturer:Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Part of Description:TVS DIODE 8.5V 14.4V DO214AA
TypeDescription
SeriesTransZorb®
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.7A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)