1.5KE68CATA - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:1.5KE68CATA
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:TVS DIODE 58.1V 92V DO201AD
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58.1V
Voltage - Breakdown (Min)64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)