1.5KE39A-G - Comchip Technology
Manufacturer Part Number:1.5KE39A-G
Manufacturer:Comchip Technology
Part of Description:TVS DIODE 33.3V 53.9V DO201
TypeDescription
Series-
PackageTape & Box (TB)
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33.3V
Voltage - Breakdown (Min)37.05V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.8.A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)