3.0SMCJ13CATR - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:3.0SMCJ13CATR
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:TVS DIODE 13V 21.5V SMC
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)139.4A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)