3.0SMI15ATR - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:3.0SMI15ATR
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:DIODE TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESS
TypeDescription
Series3.0SMI
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)123A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)