15KPA26CATR - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:15KPA26CATR
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:TVS DIODE 26V 44V P600
TypeDescription
Series15KPA
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)29.04V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp44V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)343.2A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)