3.0SMI170CATR - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:3.0SMI170CATR
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:DIODE TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESS
TypeDescription
Series3.0SMI
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.9A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)