SMDA24-7TR - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:SMDA24-7TR
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:TVS DIODE 24V 43V 8SO
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels7
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp43V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency35pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)