ATV06B101JB-HF - Comchip Technology
Manufacturer Part Number:ATV06B101JB-HF
Manufacturer:Comchip Technology
Part of Description:TVS DIODE 100V 162V DO214AA
TypeDescription
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)100V
Voltage - Breakdown (Min)111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.7A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)