TV06B400JB-G - Comchip Technology
Manufacturer Part Number:TV06B400JB-G
Manufacturer:Comchip Technology
Part of Description:TVS DIODE 40V 64.5V SMB
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 30278
Minimum: 1
Related Comchip Technology Components
SA18CA R0G
SA18CA R0G TSC (Taiwan Semiconductor)
TVS DIODE 18V 39.4V DO204AC...